EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

30. YADOT Toplantısı 11.02.2017 Tarihinde Üniversitemizde Gerçekleştirildi

21.02.2017

Üniversitemiz Eğitim Bilimleri Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü ve Yabancı Dil Olarak Türkçe Eğitim Derneği (YADOT) tarafından düzenlenen, Üniversitemizin ev sahipliği yaptığı Yabancı Dil Olarak Türkçe Eğitimi Çalışma Toplantısı 11 Şubat 2017 Cumartesi günü Güney Yerleşke C Blok'ta gerçekleştirildi. Toplantıya, ana dil olarak Türkçe öğretimiyabancı dil olarak Türkçe öğretimi ve yabancı dil öğretimi alanında çalışan akademisyenler ile öğretmenler katıldı. Toplantıda “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Okuma Uygulamaları ve Okuma Becerilerinin Ölçme ve Değerlendirilmesi” konuları ele alındı. 
Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Başkanı ve Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Elif Kır'ın sunuş konuşması ile başlayan toplantıya, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman da açılış konuşması yaparak katıldı. Açılış konuşmasının ardından YADOT Denetim Kurulu Asil Üyelerinden Murat Kılıç konuşmasını yaptı. Eğitim Bilimleri Fakültesi araştırma görevlileri Cansu Candemir Özkan geçen yıl Yabancı Diller Eğitimi Bölümü tarafından Üniversitemiz yabancı uyruklu öğrencilerine yönelik düzenlenen "Yabancı Dil Olarak Türkçe Destek Dersleri"ni tanıttı ve bu yıl da devam eden Türkçe destek dersleri hakkında bilgi verdi; Arş. Gör. Funda Yeşil de bu yılki Türkçe destek dersleri ile ilgili konuştu ve yabancı dil olarak Türkçe öğretiminin önemini vurguladı.
Açılış ve tanıtım konuşmaları sonrasında, Üniversitemiz Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Alacacı "Yabancı Dil olarak Türkçe Öğretiminde Okuma Becerilerinin Ölçme ve Değerlendirmesi", Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu okutmanlarından Okt. Tuba İnan "Yabancı Dil Öğretiminde Ölçme ve Değerlendirme: Okuma Becerisi", Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Türkçe Hazırlık Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Aslı Fişekçioğlu "Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretiminde Okuduğunu Anlama Becerisi ve Edebiyat Metinleri" başlıklı sunumlar gerçekleştirdi. 
Sunumların ardından YADOT Genel Sekreteri Atanur Memiş de soru - cevap ile katılımcıların görüşlerini aldı. Yrd. Doç. Dr. Elif Kır'ın yaptığı kapanış konuşması ile toplantı sona erdi.