Eğitim Bilimleri Fakültesi

Otizm Spektrum Bozukluğuna Öğretmenlik Penceresinden Bakış

08.04.2021

Doç. Dr. Yeşim Güleç Aslan tarafından verilen Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencileri Eda Demir, Buse Yalçın, Merve Nur Demirci, Nisanur Akyüz, Rabia Karabacak ve Şerife Akdeniz tarafından düzenlenen; Özel Eğitim ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü iş birliğiyle yürütülen bir etkinlik gerçekleştirilecektir. Etkinliğe ilişkin olarak, öğrencilerimizin hazırladığı bilgilendirme metni aşağıda yer almaktadır:

Merhaba Arkadaşlar, 

Geleceğin öğretmen adayları olarak artık meslek hayatına oldukça yakınız. Bölümlerimiz ne kadar farklılık gösterse dahi ortak bir paydamız var. Bu payda da sınıflarımızda özel gereksinimli  öğrencilerimizin olacak olması. Bir öğretmenin her öğrenciye kucak açabilmesi, bilgisiyle donatabilmesi ve geliştirmesi gereklidir. Bunları yapabilmemiz için de öğrencinin bireysel özelliklerini tanımamız, bilmemiz gerekiyor. Otizm Spektrum Bozukluğuna sahip çocuklar da kaynaştırma/bütünleştirme sınıflarınızda bulunacak ve sizin bilginize ihtiyaç duyacak olan çocuklardan. 

Dr. Öğr. Üyesi EMİNE AYYILDIZ ve Arş. Gör. AYŞE BÜŞRA SUBAŞI YURTÇU ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Otizm Spektrum bozukluğunu ve kaynaştırma/bütünleştirme sınıflarında öğretmen olmayı anlayabileceğimiz, öğrenebileceğimiz iki haftadan oluşan bir eğitim düzenliyoruz.  Seminerlerimiz 1 Nisan ve 8 Nisan tarihlerinde 13:30-14:30 saatleri arasındadır. 

Seminerlerimiz her branştan tüm öğretmen adaylarımıza açıktır.

Kontenjanımız sınırlıdır. Katılanların formu doldurmasını bekliyoruz.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdGST-VuWgjAP7LIY2WYVbbxrZ0Xg3NuwXLdGgpuxOgBwRVrg/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0