Eğitim Bilimleri Fakültesi

Kazak Öğretmenlere Türkiye’deki Özel Eğitim Uygulamaları Konulu Seminer Gerçekleştirildi

04.03.2024

Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyeleri, 27 Şubat 2024 tarihinde, Kazak öğretmenlere Türkiye’deki özel eğitim uygulamaları hakkında bir seminer gerçekleştirdi. Seminer, ''Türkiye’deki Özel Eğitim Uygulamaları'' temasıyla, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kuzey Kampüs D Blok’ta, ''Okul Yöneticileri Derneği'' ve ''Turkuaz Eğitim Danışmanlık'' iş birliği ile düzenlendi. Kazakistan Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle, Astana Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir grup okul yöneticisi, öğretmen ve psikolojik danışman da seminere katıldı.

Seminer İstanbul Milletvekili Serkan BAYRAM, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL ve Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet AKIN’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hakan KARATAŞ moderatörlüğünde gerçekleştirilen seminerde, Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet AKIN fakültemizde engellilere yönelik yapılan düzenlemelerden ve kapsayıcılık çalışmalarından bahsetti. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL erişilebilir bir üniversite olmak için atılan adımlardan bahsetti. İstanbul Milletvekili Serkan BAYRAM engellilere yönelik tutumlara değinerek engellilerin istihdamına vurgu yaptı.

Seminerde sırasıyla, Özel Eğitim Bölümü öğretim üyeleri sunumlar gerçekleştirdi. Dr. Öğretim Üyesi Hatice Şengül ERDEM ''Özel Eğitim Bölümü Hakkında Genel Bilgi ve Özel Gereksinimli Bireylerin Tanılama Sürecinde Kullanılan Yöntemler'', Özel Eğitim Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Marilena Leana TAŞCILAR Üstün Yetenekli ve Üstün Zekalı Öğrencilere Yönelik Eğitimde Kullanılan Stratejiler'' Prof. Dr. Yeşim GÜLEÇ ASLAN ''Otizmli Bireylere Yönelik Eğitimde Kullanılan Stratejiler'', Dr. Öğretim Üyesi Özlem DALGIN ''Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kullanılan Bilimsel Yöntem ve Stratejiler'', Dr. Öğretim Üyesi Sevgi KIRBOYUN TİPİ ''Görme Yetersizliği Olan Bireylere Yönelik Eğitimde Kullanılan Stratejiler'' ve Dr. Araştırma Görevlisi Ebru YALÇINTUĞ ''İşitme Yetersizliği Olan Bireylere Yönelik Eğitimde Kullanılan Stratejiler'' hakkında sunumlarını yaptılar. Seminer sonunda Kazak öğretmenlerin soruları yanıtlandı.