Eğitim Bilimleri Fakültesi

Öğr. Üyesi Dr. Selim Tiryakiol Norveç’te Yaşayan İki Dilli Türk Çocuklar ve Ailelerine Seminer Verdi

22.03.2024

Fakültemiz Temel Eğitim Bölümü öğretim üyemiz Dr. Selim Tiryakiol, doktora sonrası araştırmaları için bulunduğu Norveç’te başkent Oslo’da yaşayan Türk anne babalara ve iki dilli Türk çocuklarının Türkçe gelişimlerine yönelik seminer verdi. Oslo Türk İslam Birliği (Den tyrkisk islamske union) lokalinde gerçekleştirilen seminerde anne babalar tarafından sıkça sorulan sorulara yanıtlar verildi.

Seminerler kapsamında anne babaların kaygılarından birisi olan çocukların kendileriyle Türkçe konuşmamaları ve çocuklarının dilleri birbirlerine karıştırmaları gibi sorunlara çözümler tartışıldı. Ayrıca evde ve toplum içerisinde hangi dilin konuşulması gerektiği, dilin kültürü taşımadaki önemi gibi konularda anne babalar teşvik edildi. Özellikle de hafta sonu cami ve kültür merkezi gibi mekanlarda yürütülen dil ve kültür eğitiminin önemi vurgulandı.

Oslo’daki seminerin ardından Dr. Tiryakiol, Hollanda Utrecht ve Rotterdam ve Almanya Dortmund’daki Türk-İslam Kültür Merkezleri’ni ziyaret etti. Hollanda Rotterdam’da ve Almanya Dortmund’da da birer kültür merkezinde velilerle bir araya geldi. Avrupa’da yaşayan iki dilli Türk çocuklarının problemleri üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.