Eğitim Bilimleri Fakültesi

"Prof. Dr. Fuat Sezgin ile Tarihten Geleceğe Bilim ve Matematik" Projesinin 1. Etkinliği Gerçekleşti

15.05.2023

Doç. Dr. Rabia Savaş danışmanlığında İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans Programı öğrencilerinden Sena Gencel, İclal Sude Çetinkaya, Fatmagül Ergün, Hüseyin Gören, Esra Çeliktürk, Derya İrge ve Bünyamin Utuş tarafından yürütülen “Prof. Dr. Fuat Sezgin ile Tarihten Geleceğe Bilim ve Matematik” projesi kapsamında “Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Hayatı” konulu konferans, IBTAV yönetim kurulu ve mütevelli heyeti başkanı Mecit Çetinkaya’nın değerli katkılarıyla, 25.04.2023 tarihinde Şehit Kader Sivri Ortaokulunda gerçekleştirildi. Konferansın sonunda Üsküdar Belediyesi ve İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı tarafından sağlanan hediyeler öğrencilere dağıtıldı. Ardından, “İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi” müze gezisi öğrencilerin katılımıyla 28.08.2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Konferansta Prof. Dr. Fuat Sezgin’in son zamanlarında yanında olan, ona ve ailesine destek olan Sayın Mecit Çetinkaya, öğrencilere araştırma aşkı, azim, bilime verilen önem, tutumluluk gibi örnek teşkil edecek konuları Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatından hikayelerle anlattı. Anlatımı boyunca öğrencilerle etkileşim içerisinde olan ve onların ilgi alanlarına hitap edecek konulara da değinen Sayın Mecit Çetinkaya, öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı. Çetinkaya, yönelttiği sorulara doğru yanıt veren dört adet sekizinci sınıf öğrencisine ise vakıf bünyesinde 500’er TL burs imkânı sağladı. Konferansta, konuşmacımız Sayın Mecit Çetinkaya Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatının yanı sıra bilim tarihinde İslam bilim insanlarının katkılarını da anlattı. Konferansı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in “Müslümanlar bilimler tarihindeki muazzam yerlerini bilmedikleri için ya da yanlış bildikleri için Avrupalılar karşısında büyük bir aşağılık kompleksi içindeler. Benim amacım onlara atalarının tarihteki muazzam yerlerini öğretmek ve göstermektir.” ve “Çok yorulduğumu hissediyorum fakat bunu hissettiğim her an İslam dünyasının halihazırdaki durumunu göz önüne alarak dinlenmeye hakkımın olmadığına kendimi bir kez daha ikna ediyorum. Ben mezarda dinleneceğim.” sözleriyle noktaladı.

Seminerin sonunda İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi müze gezisine götürülen 50 öğrenciye İBTAV tarafından görevlendirilen rehber müzenin astronomi, saat ve denizcilik, savaş teknolojisi, tıp, madencilik, fizik, matematik ve geometri, mimari ve şehircilik, kimya ve optik, coğrafya bölümlerini anlattı. Bu 12 bölümde bulunan eserleri öğrenciler büyük bir ilgiyle incelediklerini ifade etti. Müze gezisinin ardından, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in mezarı öğrenciler ile ziyaret edildi. Gezinin sonunda öğrenciler kendilerine ışık olacak Prof. Dr. Fuat Sezgin ve İslam Bilim insanları hakkında oldukça bilgi edindiklerini ve onlara motivasyon kaynağı olduğunu ifade ettiler.

Toplumumuzda İslam Bilim Tarihimizle ilgili farkındalığı arttırmayı ve araştırmacı ruhlu gençler yetiştirmeyi amaçlayan proje, Üsküdar Belediyesinin ve İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı’nın destekleriyle gerçekleşti. Amaçları ve faaliyetleri ile yoğun ilgi toplayan proje, ortaokul öğrencilerine okul derslerinin yanı sıra ilgi duyabilecekleri ve araştırabilecekleri bir alan sundu. Afişe buradan ulaşabilirsiniz.