Eğitim Bilimleri Fakültesi

Psikolojik Film Analizi Etkinliği Gerçekleştirildi.

04.07.2023

İMÜ PDR Topluluğu tarafından 25-26 Mayıs, 2023 tarihlerinde PSY-A/Psikolojik Film Analizi etkinliği online platformlar üzerinden gerçekleştirildi.

Bu etkinlik kapsamında izlenilen “Black Swan (Siyah Kuğu)” filmi davet edilen konukla beraber psikolojik bir çerçevede analiz edildi. İki bölümden oluşan etkinliğin ilk kısmında analizi yapılması amacıyla seçilmiş olan "Black Swan (Siyah Kuğu)" filmi, katılım gösteren Medeniyet Üniversitesi öğrencileri ile çevrimiçi bir şekilde zoom platformu üzerinden izlenildi. Etkinliğin ikinci bölümünde ise Eğitim Bilimleri Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden Prof. Dr. Füsun EKŞİ film analizi sürecinde öğrencilere rehberliğinde hem izlenilen filmdeki karakterlerin hem de filmde kullanılan nesnelerin psikolojik yansımaları değerlendirildi.

Filmler gerçeğin en büyük yansıtıcısı olan hareketli görüntüler sanatıdır. "PSY-A/Psikolojik Film Analizi" adlı etkinlikte, topluluğun amacı filmlerde yer alan karakterin psikolojisini anlamak ve bu karakterleri de gerçek hayattaki kişilerle bağdaştırmaya çalışmaktır. Bu bağlamda gerçekleştirilen film analizi etkinliği ile öğrencilere gerçek hayatta karşılaşılabilecek psikolojik rahatsızlıkları görebilme fırsatı sunuldu. Bu sayede öğrenciler psikolojik hastalıklar hakkında edindikleri teorik bilgileri bir hayat hikâyesi üzerinde somutlaştırma fırsatı yakalarken psikolojik iyi oluş ve mental sağlık üzerine beyin fırtınaları yaparak kendilerini geliştirme imkanı buldu.