Eğitim Bilimleri Fakültesi

Sınıf Öğretmenliği Öğrencileri Topluma Hizmet Uygulamaları Dersinde Faaliyetler Gerçekleştirdi

08.02.2024

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği 2. sınıf öğrencileri, Topluma Hizmet Uygulamaları dersi çerçevesinde ve Dr. Öğr. Üyesi Zehra KILIÇ ÖZMEN liderliğinde topluma hizmet etme amacıyla bir araya gelerek farklı ihtiyaçlara yönelik faaliyetlerde bulundular. İşte bu faaliyetlerden bazıları:

6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketinin ardından, İlayda ÖZTEN, Büşra AKBAY, Ayşe YILMAZ, Sinem Selen ARIKAN,  Gizem KESKİN, Emine ÜNAL, Hilal ERGÜN, Barış SEZGİN, Kenan YAŞLİ, Ufuk Ensar KUNDAKÇI depremzedelere yardım eli uzatmak için bir araya geldi. Öğrenciler 13 Aralık 2023 tarihinde üniversitenin derslik binasında depremzedelere destek olmak adına bir gıda kermesi düzenlediler. Kermeste elde edilen gelir, Hatay'da bir ilkokula kitap yardımı olarak iletilirken, kalan miktar ise Kızılay aracılığıyla deprem bölgesine ulaştırıldı.

Bunun yanı sıra, öğrencilerden Büşra AKBAY, Selen ARIKAN, Ayşe YILMAZ, Kenan YAŞLİ, Barış SEZGİN, İlayda ÖZTEN, Tuncay DOĞAN,16 Ekim 2023 tarihinde Darülaceze'ye ziyaret düzenleyerek yaşlıların yanında olduklarını hissettirmek ve moral vermek amacıyla bir başka etkinlik gerçekleştirdiler. Ziyaret sırasında, öğrenciler rehabilitasyon merkezindeki büyükleri ziyaret ederek sohbet etti ve onların sanatsal faaliyetlerine katıldılar. Ayrıca, çay salonunda gerçekleşen bağlama dinletisi ile hoş vakit geçirildi.

Sınıf Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi Barış SEZGİN, topluma hizmet dersi kapsamında kan bağışında bulunurken, diğer öğrenciler Büşra AKBAY, Kenan YAŞLİ, Barış SEZGİN, OGEM Vakfı ve TEMA Vakfı aracılığıyla ağaç dikimine katkıda bulundular. İlayda ÖZTEN ise topluma hizmet dersi kapsamında dersleri konusunda desteğe ihtiyacı olan bir ilkokul öğrencisine karşılıksız olarak özel ders vererek önemli bir katkı sağladı.

Öğrencilerden Emine ÜNAL, Nevmekan'da düzenlediği piyano dinletisiyle insanlara müzik aracılığıyla huzurlu ve keyifli bir deneyim sunmayı amaçladı. Emine ÜNAL ayrıca 5 Ekim 2023 tarihinde bir başka etkinlik daha gerçekleştirdi. Emine ÜNAL, anneleri eğitimde olan çocuklarla ilgilenerek "Huzur Sohbeti" adlı programı düzenledi. Program kapsamında, annelerin sohbetlerini dinleyebilmeleri ve çocukların sıkılmadan programı takip edebilmeleri için özel bir oyun alanı oluşturuldu. Yaklaşık 10 çocuğa, 4-10 yaş aralığında, gönüllü olarak drama etkinlikleri, boyama ve ders çalıştırma etkinlikleri yapıldı. Programın sonunda, katılımcılara çorba dağıtılarak hem çocuklar hem de anneler keyifli bir gün geçirdiler. Bu etkinlik, katılımcıların memnuniyetiyle sonuçlanırken, çocuklar eğlenceli vakit geçirirken anneleri de eğitimlerinden geri kalmamış ve çocuklarına vakit ayırmanın mutluluğunu yaşamışlardı.

Yine ders kapsamında Büşra AKBAY ve Kenan YAŞLİ sokak hayvanlarının su ve mamaya erişim kısıtlığına destek olmak adına mama dağıtımı yaptı.

Topluma hizmet dersi çerçevesinde gerçekleştirilen bu faaliyetler, öğrencilerin toplumsal duyarlılık seviyelerini artırarak topluma katkıda bulunmalarını sağladı.