Eğitim Bilimleri Fakültesi

ToMIMEUs ERASMUS KA2 Projesi Kapsamında Bütünleştirici Öğrenme Etkinlikleri Gerçekleştirildi

13.04.2022

Üniversitemizin proje ortağı olduğu "Duyusal Engellileri Olan Bireyler için Çok Duyulu ve Kapsayıcı Bir Müzeye Doğru (ToMIMEUs)” isimli, (2019-1-RO01-KA202-063245 kodlu) Avrupa Birliği, Erasmus KA2 projesi kapsamında 27 Mart 2022 tarihinde İstanbul Demiryolu Müzesi’nde bütünleştirici öğrenme etkinlikleri gerçekleştirildi.

Proje ortakları İMÜ ve TCDD iş birliğinde geliştirilen “Müzedeki gizli kodu bulalım!” adlı etkinlik 9-16 yaş arasındaki altı işitme engelli, birçok engelli görmeyen ve iki tipik gelişim gösteren çocuğun katılımlarıyla uygulandı.

Proje kapsamında eğitim almış müze personelleri eşliğinde çocuklar önce müzeyi tanıdılar. Ardından proje araştırmacısı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Tuğba Öner tarafından hazırlanan “Müzedeki gizli kodu bulalım!” etkinliği uygulandı. Etkinlik kapsamında çocuklar ipuçlarını takip ederek müzede saklanmış kartları buldular. Her bir karttaki gizli kodu çözen çocuklar tüm kartları bulmaya çalıştı. Tüm kartları bulup kodları çözen çocuklar etkinliği tamamladılar. Çocuklara müzeye geldikleri ilk andan itibaren tüm süreç boyunca Yeminli İşaret Dili Tercümanı ve Coda Ayşe KÖKSAL ALAMEHMET eşlik etti.

Üniversitemiz Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Emine Ayyıldız, araştırmacı Doç. Dr. Özcan Erkan Akgün, araştırmacı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Tuğba Öner ve araştırmacı Arş. Gör. H. Sümeyra Bilici Albayrak çocuklarla ve çocukların ebeveynleriyle görüşmeler gerçekleştirdiler. Etkinlik süreci ebeveynlerin de çocukların da memnuniyetlerini belirttikleri değerlendirme kısmının ardından tamamlandı.

Etkinlik videosunu görmek için tıklayınız.