Eğitim Bilimleri Fakültesi

ToMIMEUs ERASMUS KA2 Projesi Kapsamında Etkinlikler ve Ortaklar Toplantısı Gerçekleştirildi

07.02.2022

Üniversitemizin proje ortağı olduğu "Duyusal Engellileri Olan Bireyler için Çok Duyulu ve Kapsayıcı Bir Müzeye Doğru, Towards a Multisensory and Inclusive Museum for Individuals with Sensory Disabilities (ToMiMEUs) isimli, (2019-1-RO01-KA202-063245 kodlu) Avrupa Birliği, Erasmus KA2 projesi kapsamında 16 Ocak 2022 tarihinde İstanbul Demiryolu Müzesi’nde bütünleştirici öğrenme etkinlikleri (FÇ5) gerçekleştirildi. Proje ortakları TCDD ve İMÜ iş birliğinde geliştirilen “Yolcular trene, tren kalkıyor!” adlı etkinlik çeşitli düzeylerde görme ve işitme engeli olan 6-12 yaş arası çocukların katılımlarıyla uygulandı. Proje kapsamında eğitim almış müze personelleri eşliğinde çocuklar önce müzeyi tanıdılar. Ardından yaratıcı drama etkinlikleriyle müzedeki çeşitli materyalleri ve rolleri deneyimlediler. Drama etkinliğinden sonra çocuklar etkinlik kapsamında tanıdıkları ve deneyimledikleri ortam ve eşyalar hakkında resim çizip boyadılar. Sanat çalışmalarının ardından Üniversitemiz Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Emine Ayyıldız, araştırmacı Doç. Dr. Özcan Erkan Akgün, araştırmacı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Tuğba Öner ve araştırmacı Arş. Gör. H. Sümeyra Bilici Albayrak çocuklarla ve çocukların ebeveynleriyle görüşmeler gerçekleştirdiler. Etkinlik süreci tamamlandıktan sonra günün değerlendirmesi yapıldı. Bütünleştirici öğrenme etkinliklerinin Şubat, Mart ve Nisan aylarında devam etmesine karar verildi. 

ToMIMEUs ERASMUS KA2 Projesinin dördüncü ülkeler arası ortaklar toplantısı 24-25 Ocak 2022 tarihinde İstanbul’da yapıldı. Proje toplantısı TCDD ev sahipliğinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi ortaklığında Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Emine Ayyıldız, araştırmacı Doç. Dr. Özcan Erkan Akgün, araştırmacı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Tuğba Öner ve araştırmacı Arş. Gör. H. Sümeyra Bilici Albayrak’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. 16 Ocak 2022 tarihinde İstanbul Demiryolu Müzesi’nde gerçekleştirilmiş olan bütünleştirici öğrenme etkinliğine ilişkin paylaşım yapıldı. Macaristan, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan’dan gelen proje ortaklarının da hazır bulunduğu toplantıda ‘İyi Örnekler Rehberi (FÇ6)’ Kitapçığı ve Nisan ayında Üniversitemiz tarafından gerçekleştirilecek olan ‘Çoğaltıcı Etkinlik (Multiplier Event)’ hakkında planlamalar yapıldı.  

Projede yapılan etkinlikleri izlemek için buraya tıklayabilir, proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://tomimeus.eu/ adresinden ulaşabilirsiniz.