Eğitim Bilimleri Fakültesi

ELT Monthly Dergisinin "İklim Değişikliği" Temalı Dokuzuncu Sayısı Çıktı

11.03.2024

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü öğrencilerinin hazırladığı ELT Monthly dergisinin 9. sayısı yayında! Geleceğin öğretmenleri olan öğrencilerimiz, toplumun iklim krizi konusundaki farkındalığını artırmak için bu sayıyı “iklim değişikliği” temasıyla hazırlamıştır. Dergide; tarihi, sosyal ve politik açılardan iklim değişikliği incelendikten sonra, sanat, moda, mimari, film, müzik gibi alanlarda iklim değişikliğinin etkisi de yakından incelenmiştir. Derginin bu sayısında, temayla ilgili olarak “The Collapse of Western Civilization” kitabı ile “Before the Flood” ve “2012” filmlerinin analizi sunulmuştur. Ayrıca, Rachael Boast tarafından yazılan “Silent Sea” şiirine ilişkin analiz de bu sayıda yer almaktadır. Hem doğaya hem de okurlara iyi gelecek bir "bowl" tarifi de şef İlsu Kır tarafından hazırlanarak bu sayıda okuyuculara sunulmuştur. Ayrıca, bu sayıda doğa için eylemleriyle bilinen Greta Thunberg de yer almaktadır.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde görev yapmakta olan Prof. Dr. Erkan Şahinkaya ile bireylerin iklim değişikliği üzerindeki etkilerini ve alınabilecek önlemlerin konuşulduğu röportaj da bu sayıda yer almaktadır.

Dergi, editör Gökçe Aydemir, yardımcı editör İpek Kotil ve Şeyma Çoşkun, sanat yönetmeni Özgür Biberoğlu ve yazarlar; Şeyma Çoşkun, Rahime Özeral, Talha Kaplan, Semanur Sayhar, Cemre Melek Küçük, Zeynep Ezgi Alptekin, Ali Kerem Bilecen, Semanur Balcı, Aslı Şekerci, Hilal Demir, Tahir Kasap, İlsu Kır, İpek Kotil ve Şevval Amir’in özverili çalışmaları ve Dr. Derya Oruç’un daimi destekleriyle ortaya çıkmıştır.

Derginin yeni sayısına buradan ulaşabilirsiniz.